Dlaczego Nowy Rok przychodzi 1 stycznia i jak powstały ozdoby choinkowe.

   
  

 

 Twoja mała ciekawskość z pewnością zadała pytania o to, skąd pochodzi Nowy Rok, dlaczego jest obchodzony 1 stycznia i jak wymyślono ozdoby choinkowe. Fakty dotyczące pochodzenia święta, zwyczajów i tradycji różnych krajów. Każdy fakt to mała opowieść. Zebraliśmy interesujące fakty o Nowym Roku i zimie.

 
1. W Holandii dzieci witane są nie przez Mikołaja, ale przez Sinterklaasa. I robi to nie w Nowy Rok, ale w swoje własne święto - 5 grudnia. W przededniu przybywa on statkiem z Hiszpanii, a następnie skacze po dachach, wchodzi do domów przez komin i zostawia prezenty w dziecięcych butach.
2. Według legendy, pierwsze szklane ozdoby choinkowe pojawiły się w Niemczech w 1848 roku. Do tej pory drzewka ozdabiano prawdziwymi owocami, ale w tamtym roku był zły plon. Wtedy szklarze zdecydowali się zastąpić owoce szklanymi, aby było co zawiesić na drzewku.
3. Dlaczego śnieg jest biały, mimo że woda, z której się pochodzi, jest przezroczysta? Wszystko zależy od światła słonecznego! Zarówno woda, jak i lód pozostają przezroczyste, ponieważ przepuszczają przez siebie światło. Natomiast płatki śniegu - nie. Składają się one z takiej liczby drobnych kryształków, że światło, wpadając na ich granice, nie przechodzi przez nie, ale odbija się. Dlatego widzimy śnieg jako biały.
4. W dawnych czasach ludzie uważali, że drzewa mają nadprzyrodzoną moc i w nich mieszkają duchy - zarówno dobre, jak i złe. Aby nie gniewały się i nie psuły plonów, wieśniacy składali im prezenty i wieszali na gałęziach. Wiecznie zielona choinka była uważana za szczególne drzewo: symbolizowała nieśmiertelność.